Jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik?

wpis w: Dobra rada | 0
sprzątanie domu alergika
Przyczyną alergii są roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki. Roztocza zjadają złuszczony naskórek i produkują odchody, które unoszą się w powietrzu i podrażniaj ludzkie drogi oddechowe. Jednak jeśli jesteś alergikiem zapewne interesuje Cię nie tyle biologia obrzydliwych mikroorganizmów, co skuteczne sposoby ich eliminowania. Oto kilka cennych porad, które przydadzą Ci się w walce z roztoczami:
 
1. Docieraj do wszystkich zakamarków. Sprzątanie w domu alergika wymaga szczególnej dokładności.Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu dotrzeć ze ściereczką również do trudnodostępnych miejsc, a podczas odkurzania wykorzystaj różne końcówki, by wyciągnąć kurz ze szczelin. Zwróć też uwagę na miejsca szczególnie zagrożone rozwojem pleśni i grzybów. Mowa przede wszystkim o zakamarkach w kuchni i łazience.
2. Unikaj wzbijania kurzu w powietrze. Warto sprzątać tak, by nie rozpraszać kurzu. Po pierwsze dlatego, że wtedy alergeny wędrują po całym domu i sprzątanie jest mniej efektywne. Po drugie, zwiększone stężenie kurzu w powietrzu może wywołać silną reakcję alergiczną. Dobrym sposobem jest przetarcie dywanu wilgotną szmatką przed przystąpieniem do odkurzania. Ponadto warto użyć odkurzacza z odpowiednim filtrem – najlepiej minimum HEPA H12. Filtr wyłapie większość alergenów. Z kolei rolety lub żaluzje możesz spryskać płynem antystatycznym, a dopiero potem przetrzeć ściereczką
.
3. Wykorzystaj siły natury. Roztocza giną nie tylko od detergentów, ale również od dużego natężenie promieni UV oraz w niskiej temperaturze. Oznacza to, że latem lub zimą możesz wynieść dywany i koce na zewnątrz, a część pracy wykona za Ciebie natura.
4. Pierz w temperaturze powyżej 60°C. Dotyczy to przede wszystkim pościeli. Posłanie warto prać nie tylko często, ale w wysokiej temperaturze, gdyż tylko wtedy skutecznie eliminujesz zarówno żywe roztocza, jak i szczątki oraz odchody mikroorganizmów. 
5. Dbaj o odpowiedni klimat wnętrza. Roztocza rozwijają się najlepiej, gdy w domu jest ciepło. Dlatego nie nagrzewaj pomieszczenia, gdy nie jest to konieczne. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu mieszkania i dbaniu o stan wentylacji. Regularne otwieranie okien i drożne klatki wentylacyjne to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka powstawania pleśni i grzybów. 

Zostaw Komentarz

Security Code: